PARTNERZY
Dolnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. pełni rolę administratora projektu WAMP
i odpowiada za:
- reprezentowanie Partnerów Partnerstwa przed Instytucją Zarządzającą EQUAL i Krajową Strukturą Wsparcia
- koordynowanie, monitorowanie, nadzorowanie prawidłowości działań Partnerów narodowych
- zapewnienie sprawnego systemu komunikacji z Partnerami, Krajową Strukturą Wsparcia
i innymi Partnerami
- przygotowanie sprawozdań i rozliczeń finansowych z Krajową Strukturą Wsparcia
- koordynacja współpracy ponadnarodowej
- organizacja spotkań Komitetu Sterującego, koordynujących współpracę ponadnarodową
- wydanie podręcznika na temat dot. metodologii badań potrzeb małych firm produkcyjnych w zakresie usług doradczych, szkoleń zawodowych oraz innych usług
- prowadzenie działań promocyjnych
KONTAKT:
Barbara Buryta - Koordynator Partnerstwa
Jowita Banaś - Specjalista ds. organizacyjno - rozliczeniowych
Anna Raźniewska - Specjalista ds. promocji
Anna Pielich - Specjalista ds. sprawozdawczości merytorycznej i finansowej
anna.pielich@darr.pl
Jakub Żurowski, Elżbieta Warzecha - Specjaliści ds. obsługi finansowo-księgowej
Daria Więcław - Pracownik administracyjny
Telefon/faks: 074 888 09 35 / 074 842 69 04, 842 67 86 wew. 235
Związek Pracodawców Dolnego Śląska jest odpowiedzialny za stworzenie "Modelu wspierania małych firm produkcyjnych z terenu województwa dolnośląskiego w zakresie internacjonalizacji".
Przeprowadzono ankietowe badanie małych przedsiębiorstw produkcyjnych z województwa dolnośląskiego. Celem badania było określenie przybliżonej skali problemów na jakie napotykają w swojej działalności małe firmy produkcyjne z terenu Dolnego Śląska; zbadano w szczególności jakie mają potrzeby z zakresu współpracy międzynarodowej i czy są skłonne taką współpracę nawiązać ewentualnie rozszerzyć. Zdecydowana większość badanych firm wyraziła zainteresowanie skorzystaniem z pomocy w nawiązywaniu współpracy z firmami z zagranicy, w tym udziałem w wizytach studyjnych w celu możliwości porównania poziomu funkcjonowania firm o podobnym profilu w innych krajach. Wyniki tych badań zostały przełożone na zadania, za pomocą, których proces internacjonalizacji w małych firmach powinien zostać rozpoczęty lub wzmocniony.
Wykonując zaplanowane zadania zbudowany został model internacjonalizacji, który powinien znaleźć zastosowanie w małych firmach, które w obliczu zachodzących zmian w wyniku postępującej internacjonalizacji będą musiały lub już muszą dokonać modyfikacji swoich zachowań na rynku. W warunkach integracji europejskiej i globalizacji gospodarki światowej, rynki krajowe stały się również rynkami międzynarodowymi. W konsekwencji małe przedsiębiorstwa będą musiały lub też muszą sprostać już nie tylko lokalnej, czy krajowej konkurencji, ale konkurencji międzynarodowej.
Do tej pory na 4 zaplanowane misje zagraniczne, wyjazdowe ZPDŚ zorganizowało 3 w których łącznie brało udział 12 beneficjentów ostatecznych na 20 zaplanowanych w ciągu 2 lat. Przed każdym wyjazdem biznesowym organizowane były warsztaty, które miały na celu poinformować beneficjenta ostatecznego o projekcie WAMP, o misji gospodarczej jej celach i zadaniach, o planowanych wizytach studyjnych i o formie przygotowania do zaplanowanych rozmów kooperacyjnych w kraju goszczącym. ZPDŚ uczestniczył również w 3 z 4 zaplanowanych wizytach studyjnych w firmach produkcyjnych, poza tym każda firma ma możliwość umieszczenia swojego profilu na platformie internetowej - partnerstwa ponadnarodowego.
KONTAKT:
Leszek Karwowski - Koordynator
biuro@zpds.com.pl lub
l.karwowski@tbs-wroclaw.com.pl telefon: 071341 07 21 lub 071345 580 52
Anna Koko - Specjalista ds. organizacji i administracji
biuro@zpds.com.pl
Monika Kurgan - Wysocka - Specjalista ds. wsparcia firm
biuro@zpds.com.pl
Małgorzata Seidel - Specjalista ds. finansów
biuro@zpds.com.pl lub m.seidel@zpds.com.pl
Telefon: 071 341 07 21
Sudecki Związek Pracodawców odpowiedzialny w ramach Projektu WAMP za inicjowanie współpracy pomiędzy władzami lokalnymi, regionalnymi, pracodawcami i pracownikami
w zakresie tworzenia instrumentów wsparcia dla małej przedsiębiorczości i pracowników małych firm produkcyjnych, realizował powyższy cel poprzez organizację spotkań z przedstawicielami władzy regionalnej i lokalnej z przedsiębiorcami, które odbyły się:
- w Wałbrzychu - w spotkaniu uczestniczył Prezydent Miasta Wałbrzycha, Starosta Powiatu Wałbrzyskiego, którzy zaprezentowali instrumenty wsparcia oraz ulgi dla przedsiębiorców działających na terenie miasta Wałbrzycha. Ponadto Pani Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wałbrzychu przedstawiła możliwości szkolenia i zatrudnienia pracowników starszych wiekiem w małych przedsiębiorstwach. Przedstawiciele Banku PKO BP S.A. oraz Funduszu Regionu Wałbrzyskiego zaprezentowali ofertę kredytową i preferencyjne pożyczki dla małych przedsiębiorców. W trakcie spotkania miała miejsce rzeczowa dyskusja na temat dotychczas stosowanych instrumentów wsparcia jak również przedsiębiorcy przedstawili swoje propozycje, oczekiwania odnośnie skorygowania istniejących instrumentów wsparcia.
- w Dzierżoniowie - w spotkaniu wzięli udział Burmistrz Miasta Dzierżoniowa, Starosta Powiatu Dzierżoniowskiego, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Dzierżoniowie oraz przedsiębiorcy działający na tym terenie
- w Jedlinie Zdroju - w spotkaniu wzięli udział Burmistrz Miasta Jedlina Zdrój, Burmistrz Miasta Głuszyca oraz Dyrektor powiatowego Urzędu Pracy w Wałbrzychu oraz przedsiębiorcy działający na tym terenie
Spotkania umożliwiły przedsiębiorcom zapoznanie się z istniejącymi instrumentami wsparcia oferowanymi przez władze na terenie funkcjonowania ich firm, jak również dały możliwość przedstawienia ich oczekiwań w celu ustalenia koniecznych zmian we wspieraniu przedsiębiorczości. Korzystnym efektem takich spotkań jest zmiana nastawienia władz
w stosunku do małych firm przejawiająca się na przykład wprowadzeniem ułatwień formalnych
i administracyjnych dla małych przedsiębiorców, ulg podatkowych dla firm innowacyjnych lub zatrudniających pracowników powyżej 50 roku życia. Bezpośrednie spotkania
z przedstawicielami władz umożliwiają podnoszenie świadomości oraz zmianę postaw zarówno pracodawców jak i pracowników oraz przedstawicieli władz w zakresie podnoszenia kwalifikacji i utrzymania miejsc pracy.
Celem firmy
heapmail Internet Solutions sp. z o.o. jest wypracowanie modelu wsparcia małych firm produkcyjnych w zakresie stosowania nowych technologii informacyjno komunikacyjnych.
Z badań przeprowadzonych podczas Działania 1 Projektu WAMP na grupie losowo wybranych małych przedsiębiorstw z terenu Dolnego Śląska wynikło, że firmy potrzebują wdrożenia nowoczesnych technologii i chcą stosować je w codziennej pracy. Największym zainteresowaniem ze strony Przedsiębiorców cieszyły się następujące tematy:
- Efektywne wykorzystanie Internetu w firmie
- Programy do elektronicznego obiegu dokumentów w firmie
- Oprogramowanie do zarządzania małą firmą.
W związku z bardzo dużym zainteresowaniem powyższymi narzędziami, w ramach Projektu WAMP, został wypracowany i przetestowany "Model wsparcia małych firm produkcyjnych
w zakresie stosowania nowych technologii informacyjno - komunikacyjnych".
Z modelu można wyczytać, w jaki sposób przeprowadzić proces kompleksowych szkoleń oraz wdrożeń, zmierzających do podniesienia jakości i efektywności pracy w małych firmach produkcyjnych. Etapy prac zmierzających do uzyskania opisanego rezultatu to:
- Odpowiednia identyfikacja firm potrzebujących wdrożenia nowych technologii informacyjno-komunikacyjnych,
- Przeanalizowanie potrzeb i możliwości wykorzystania narzędzi teleinformatycznych
w wybranych firmach,
- Stworzenie planu wspierania firm w zakresie stosowania nowych narzędzi pracy,
- Wybór najbardziej odpowiednich metod szkoleniowych, dostosowanych do potrzeb przedsiębiorstw i ich pracowników oraz przeprowadzenie szkoleń wyjazdowych, a także wewnętrznych (w firmach),
- Przeprowadzenie wdrożeń w firmach.
Podczas tworzenia modelu zidentyfikowane zostały bariery, jakie mogą pojawić się podczas wdrażania podobnego modelu.
KONTAKT:
Artur Mazurkiewicz - Koordynator Projektu
Zbigniew Holka - Asystent ds. techniczno - programistyczno - wdrożeniowych
Anna Świątkowska - Ekspert ds. administracyjno - organizacyjnych
annas@hm.pl
Jarosław Żulpo - Asystent ds. ewaluacji i pomiaru rezultatów twardych i miękkich
Telefon: 074 845 55 71
Fax: 074 845 50 20
Celem firmy
OTREK w trakcie trwania Projektu WAMP jest zbudowanie modelu wspierania pracowników małych firm produkcyjnych z Dolnego Śląska w utrzymaniu zatrudnienia oraz dostosowaniu kwalifikacji pracowników do potrzeb pracodawców.
Podstawą pracy nad modelem były przeprowadzone badania na wybranej grupie małych firm produkcyjnych. W wyniku przeprowadzonych badań zidentyfikowano istotne bariery m. in.; brak funduszy na dokształcanie i rozwój pracowników, brak czasu na skierowanie pracowników na szkolenia, brak możliwości zastąpienia pracownika skierowanego na szkolenie czy też niewielkie zainteresowanie szkoleniami samych pracowników. Aby te i inne bariery pokonać podjęto w ramach Programu EQUAL - WAMP działania badawcze i testowe w celu opracowania modelu wsparcia. Podstawowym narzędziem badawczym było organizowanie i testowanie dedykowanych pod potrzeby pracowników i pracodawców warsztatów szkoleniowych. Organizacja i zakres merytoryczny tych warsztatów były dostosowane do możliwości pracowników i pracodawców tak w zakresie czasu realizacji, miejsca, wymiaru godzinowego a także programu warsztatu uwzględniającego aktualne potrzeby. Na podsumowanie każdego warsztatu prowadzono szerokie działania ewaluacyjne. Działania szkoleniowe były ponadto wspierane indywidualnymi wizytami i wywiadami realizowanymi w siedzibach firm, badaniami ankietowymi oraz wymianą informacji mailowej.
KONTAKT:
Henryk Szymański - Koordynator Projektu,
projekty@otrek.com.pl
Magdalena Stempska - Ekspert ds administracji, ewaluacji i monitoringu,
edukacja@otrek.com.pl
Iwona Orkisz - Ekspert ds. adminisrtacji i organizacji,
szkolenia@otrek.com.pl
Telefon: 071 337 26 01 do 03
Fax: 071 337 26 13
W ramach Modelu "Wsparcie małych firm produkcyjnych pozwalające na zwiększenie stopnia wykorzystania nowych technologii, metod organizacyjnych oraz nowoczesnych technik informatycznych" WCTT zbudowało 3 strategie wsparcia, mające na celu zwiększenie stopnia wykorzystania nowych technologii oraz metod organizacyjnych w małych firmach produkcyjnych, jak też przygotowanie ich do pozyskania środków finansowych na wdrożenie i zakup nowych technologii. Każdą z poniższych strategii przetestowano na 10 przedsiębiorstwach biorących udział w projekcie WAMP. Przedsiębiorstwa zostały wybrane na podstawie przeprowadzonych badań ankietowych, dodatkowo wspartych późniejszymi rozmowami telefonicznymi.
- Strategia Wsparcia dla małych firm produkcyjnych w zakresie wdrażania nowych technologii, w tym możliwości pozyskania środków na zakup technologii, która obejmuje min. spotkania
z przedsiębiorcami (jednodniowe szkolenie z zakresu transferu technologii); audity technologiczne przeprowadzone w przedsiębiorstwach oraz sporządzenie raportu z auditu technologicznego będącego podstawą do opracowania założeń do strategii rozwoju przedsiębiorstwa; opracowanie założeń do strategii rozwoju przedsiębiorstwa oraz przekazanie tego dokumentu przedsiębiorstwu; doradztwo przedsiębiorstwom w zakresie wdrożenia w życie tez opracowania; warsztaty szkoleniowe nt. możliwości pozyskiwania środków na nowe technologie, poprzedzone rozmowami z przedsiębiorstwami w celu określenia ich potrzeb finansowych.
Do tej pory przeprowadzono 10 wizyt w przedsiębiorstwach, 10 Auditów technologicznych oraz
4 jednodniowe warsztaty nt. możliwości pozyskiwania środków na nowe technologie.
- Strategia Wsparcia dla małych firm produkcyjnych w zakresie zmiany w sposobie zarządzania firmą, w ramach, której przedsiębiorstwom, po przeanalizowaniu ich potrzeb, zaoferowano kilka programów doradczo-szkoleniowych w zakresie zmian w sposobie zarządzania firmą. Wypracowano programy wsparcia w zakresie wdrażania systemu zarządzania jakością ISO 9001:2000, systemu HACCP, Redukcji Kosztów Produkcji oraz ISO 14001. Każdy z tych programów obejmował szkolenie wstępne; jednodniowe wizyty w przedsiębiorstwach, podczas których zidentyfikowano obszary, w których istnieją największe potrzeby firm; szkolenie warsztatowe oraz dodatkowe doradztwo i audity (aby dać przedsiębiorstwom wskazówki,
co powinny zrobić, aby wdrożyć ISO 9001:2000, HACCP). Do tej pory przeprowadzono,
w ramach ISO 9001:2000 szkolenie wstępne, w którym uczestniczyło 6 firm,5wizyt w przedsiębiorstwach oraz warsztaty szkoleniowe nt. "Zarządzanie systemem jakości" i "Realizacja wyrobu/usługi", z których skorzystało 5 firm. W ramach wdrażania systemu HACCP przeprowadzono audity zerowe w 3 przedsiębiorstwach, oraz warsztaty szkoleniowe.
6 przedsiębiorstw skorzystało też ze szkolenia "Redukcja kosztów produkcji".
- Strategia Wsparcia dla małych firm produkcyjnych z pozyskiwania środków na pozyskiwanie
i wdrażanie nowych technologii oraz dokonywanie zmian organizacyjnych. W ramach wypracowanej strategii, przedsiębiorcy mają możliwość uczestniczenia w szkoleniu ogólnym oraz jednodniowych warsztatach szkoleniowych z możliwości pozyskiwania środków na nowe technologie oraz dokonywanie zmian organizacyjnych połączonych z rozpoznaniem potrzeb w tym zakresie (tzn. na jaki cel dana firma chciałaby zawnioskować o dofinansowanie/dotację). Ponadto każda z firm mogła skorzystać z doradztwa (średnio po 2 na przedsiębiorstwo) w zakresie pozyskiwania środków na nowe technologie oraz dokonywanie zmian organizacyjnych. Do tej pory z powyższych szkoleń i konsultacji skorzystało 12 firm.
KONTAKT:
Anna Pytel - kierownik,
a.pytel@wctt.pl, telefon: 071 320 41 94
Agnieszka Zielińska - specjalista ds. szkoleń,
a.zielinska@wctt.pl, telefon: 071 320 43 47
Fax: 071 320 39 48